Výcvikové metody - lapinkoira

Přejít na obsah

Hlavní nabídka:

Výcvikové metody

Výcvik a sporty
 
Výcvikové metody

Výcvikových metod je opravdu hodně. Některé z nich vám postupně představíme na základě našich společných zkušeností. Nebo s vaší pomocí. Rádi zveřejníme vaše osobní zkušenosti. Co vám nejlépe funguje zrovna na tu vaši lapinku.

 
 
 


"Přeji Vám hodně zdaru při výcviku Vašich pejsků, kteří Vám DŮVĚŘUJÍ a poslechnout CHTĚJÍ, protože se jim to vyplatí :)   Martina a Asminka"


Moc děkujeme za první zkušenost a postřehy s výcvikem. Martina Suková nám zde krásně popsala "pozitivní výcvik" a přidala i spostu fotek. Budete ji někdo následovat? Martině za tento příspěvek moc děkujeme a těšíme se na její i vaše další postřehy a zkušenost.




 
 


Základní výcvik pozitivní metodou
Důvodů proč cvičit pejska je mnoho - socializace, poslechnutí na procházkách, příprava na psí sporty, zábava, aj.  Dříve než si pejska pořídíte či jej s  určitým záměrem začnete cvičit, zbavte se představ, že Váš pejsek pochopí vše, co po něm vyžadujete na první dobrou, že Váš pejsek nechce poslechnout či je hloupý, přestože postupujete s  výukou cviků dle odborné literatury, že jakmile pejsek cvik pochopí, už jej nemusíte opakovat a pejsek jej od té chvíle vždy na 100% vykoná. Když budete bedlivě pozorovat pejskaře okolo sebe, navštívíte ,,cvičáky“ či se půjdete podívat na závody v  různých psích sportech, zjistíte, že žádný pejsek neposlouchá na 100% za všech okolností. Raději se tedy obdarujte trpělivostí, citlivostí vůči svému pejskovi a kreativitou.

Když si pořídíte pejska, je potřeba, a to vždy na prvním místě, dát mu pocit DŮVĚRY. Na druhém místě pak pejsek potřebuje bezpečí a až poté jej zahrnujte láskou. Z  logiky věci pak vyplývá, že pokud budete psa bít, přetěžovat jej či různě jinak trestat, důvěřovat Vám nebude. Samozřejmě i pes, který byl bitý za to, že neuposlechl do určité vzdálenosti pána poslechne, respektive vykoná, co se po něm žádá. Takový pejsek však pracuje ve stresu a jeho motivací poslechnout je strach. Takového pejska můžete poznat, když jde ke svému pánovi pomalu se staženým ocasem a ušima, jelikož očekává další výprask.
Vzhledem k  přátelské, veselé a citlivé povaze lapinek, se domnívám, že výcvik pozitivní metodou, je ta nejlepší volba.

A co to ta pozitivní metoda výcviku je?
Je to takový ,,výměnný obchod" mezi psovodem a psem. Psovod potřebuje pozornost svého psa a uposlechnutí povelu, pejsek si zase chce pohrát s  hračkou, šiškou, klacíkem, chce pohladit, pamlsek či jak to u lapinek bývá, pohrát si s  jiným psem. A zde přátelé můžete vidět ten rozdíl. Kdo by nechtěl přiběhnout za svým pánem, pokud jej čeká kus masa? Když tedy budete dostatečně citliví na to, co Váš pejsek chce, nejen že povel pejsek vykoná, ale především bude CHTÍT, bude ho to BAVIT a nebude mít STRACH či STRES.

     







 
 

Pár zásad:
1) Pokud Váš pejsek neposlouchá, věřte, že chyba je na straně psovoda nikoliv psa. NAŠTVANÍ TEDY BUĎME PŘEDEVŠÍM NA SEBE. Buď jsme pejskovi povel špatně vysvětlili, povel jsme při cvičení a upevnění uspěchali, a nebo špatně motivujeme. Například moje roční lapinka Asmin se mi na kus masa ,,vykašle“ pokud jsou v  blízkosti pejsci, protože ti jsou NĚCO VÍC.
 2) Buďte pozorní vůči svému pejskovi a bedlivě vypozorujte, co v  danou chvíli pejsek chce čili co jej nejvíc motivuje (hračka, pamlsek, pohlazení, aj.)
 3) S  Vámi musí být největší zábava a musí být pejskovi u Vás nejlépe
 4) Používejte jedno ,,klikací slovo", po kterém vždy okamžitě přijde odměna (hračka, pamlsek,…). ,,Klikací slovo“ je náš projev radosti, že pejsek vykonal povel správně a pejska tím ujišťujeme. My používáme slovo šikovná, jiní mají například slovo ANO.
 5) Cvičení neuspěchejte. Postupujte pomalu a trpělivě.
 6) Cvičení pravidelně opakujte. Cvičení je však náročné na pozornost pejska proto můžete cvičit denně po 10 minutách a nechat pejska odpočinout.
 7) Cviky střídejte.
8) Buďte kreativní – někdy se stává, že pejsek neví, co po něm chceme i když postupujeme podle návodu z  odborné literatury. Najděme vlastní způsob či zjednodušme pejskovi jednotlivé kroky k  výslednému povelu tak, aby jej mohl pochopit.

     

 
 

Další typy:
1) Pokud jako odměnu užíváte pamlsky (granulky) můžete si povařit maso a nakrájet jej na malé kousky. Může se Vám to hodit při cvičení odvolání či odmítání potravy, protože vy zas budete mít něco lepšího (maso).
 2) U povelu užívejte i gesta rukou.
 3) Pokud plánujete jít s  pejskem na zkoušky například Základní poslušnosti či s  pejskem chcete dělat psí sporty, mějte pro jednu činnost dva povely. Například pokud dám psovi na cvičišti povel ,,ke mně“, pes jej musí vykonat na 100% (proto jej mám například na vodítku, abych si jej pojistila, že povel vykoná) a zároveň povel musí vypadat tak, že pes přijde a posadí se čelem ke mně. Na procházce však potřebuji, aby pejsek za mnou hlavně přišel, mnohdy nezajistím, že pejsek nebude mít jiné rozptýlení (např. jiní psi, zvěř) a tak užívám povel pocem či za mnou. Kdybych užila povel ze cvičiště ke mně a pes jej nevykonal (jiné rozptýlení) či jej vykonal špatně, kazím si tak ukázkový povel (neupevňuji ho) ke zkouškám a mohu začít od začátku.
 4) Pokud si nejste jistí, že pejsek má Vaši plnou pozornost a poslechne Vás (například odvolání pejska od jiného v  parku), povel neužívejte a raději si pro pejska dojděte a odveďte na vodítku. Užitím povelu byste si jej zase pokazili a v  pejskovi se upevňuje, že poslouchat není potřeba.
 5) Cvičte s  hračkami, s  kterými si pejsek nehraje doma, aby se mu nezevšednily.
 6) Není potřeba stahovací obojek, avšak doporučuji dlouhé alespoň 5m vodítko. Pejska si při cvičení mohu pojistit a zároveň máme dost prostoru pro hraní a ,,blbnutí“

     

 
 

Kdy s  výcvikem pejska začít?
S  výcvikem pejska začínáme od první chvíle, kdy si jej doneseme domů. Budujeme důvěru a bezpečí. První, co pejska učíme, je hygiena. A ejhle i zde máme pozitivní metodu, kdy s  pejskem stojíme na kousku trávníku, povzbuzujeme jej slovem, aby čůral a v  případě vyčůrání chválíme ,,klikacím slovem“ a odměňujeme. Následně například můžeme využít toho, že se nás pejsek drží zuby nehty a začít jej učit na povel ke mně.

Jak si správně vybrat lektora ke cvičení?

 - Důvěřujte svému instinktu a nebojte se změny (Proč lektorův pes poslouchá jen když křičí? Máte pocit, že lektorův pes se jej bojí? Máte pocit, že Vás lektor učí jen povely, co on sám umí?)
  - Nebojte se ptát (nechte si vysvětlit proč postupujete, jak postupujete či cvičíte co cvičíte)
  - Buďte s  lektorem partnery (Vyberte si lektora, který se Vás ptá, jak Váš pes reaguje a chce chování vidět)

 
 
 
Návrat na obsah | Návrat do hlavní nabídky