Jak uchovnit - lapinkoira

Přejít na obsah

Hlavní nabídka:

Jak uchovnit

Chov
Jak uchovnit

Zde najdete podrobný popis jak postupovat při uchovnění vaší lapinky. Nicméně pokud nebudete něčemu rozumět a nebo vás napadnou nějaké otázky, na které v popisu nenajdete odpověď. Napište. Třeba to bude zajímat i někoho jiného. Pište: bastlmartin@seznam.cz
Naše chovná základna je zatím opravdu malá na to, že tu je lapinek už celkem dost. Každý uchovněný jedinec je velkým přínosem pro chov tohoto krásného plemene u nás.

 

Jednoho dne se nám v domácnosti objeví štěně. Krásné hravé a roztomilé. Ovšem jak čas plyne a ten v případě pejsků plyne velmi rychle máme doma ročního puberťáka. Vzpomínáte na slova svého chovatele? „Prosím prosím moc stojím o to, aby jste pejska či fenku uchovnily“.  „Dobře“ řeknete si, ale jak na to.

Je to velmi jednoduché a nezabere to ani moc času.
Potřebujete udělat pouze 4 kroky.
1) Přihlášení do klubu KCHMPP (vše jde online na www.kchmpp.cz). Není povinnost, ovšem pak jsou všechny služby klubu podstatně dražší.
2) Testy
3) Jedna výstava pořádané klubem
4) Absolvovat bonitaci
Když vše dobře naplánujete, uchonění vaší lapinky vám zabere
3 dny z celého života s vaším miláčkem.


Krok 1:
Stačí vyplnit online přihlášku, která je na klubových stránkách a čekat na přidělení členského čísla, které bude potřeba pro krok 3+4.
Kontakt na člena klubu, který má členství na starosti v případě nějakých problémů:
Jana Ošoncová, Gagarinova 13, 692 01 Mikulov, tel.: 608 719 260, e-mail: jaena@post.cz

Krok 2:

Testy DKK. Po dovršení 12 měsíců věku může vaše lapinka na rentgen kyčlí, který je k uchovnění povinný.
Testy PRA prcd. Doporučuji je udělat z krve. To zvládnete ideálně při rentgenu kyčlí. Pokud jsou ovšem rodiče vašeho pejska testovaní tato starost vám odpadá.

Krok 3:
Povinná je i účast na jedné výstavě pořádané naším zastřešujicím klubem (
www.kchmpp.cz). Seznam těchto výstav najdete v přehledu aktuálních výstav.

Krok 4:
od 15 měsíců se můžete zůčastnit bonitace, která je také k uchovnění povinná. Z této jednodenní akce odjíždíte s chovným jedincem. A máte hotovo na pořád. :)
Kontakt na naši poradkyni chovu:
Denisa Horáková , Záryby 120, 277 13 Záryby, tel.: 736 176 633, kobra.h@seznam.cz



Další dotazy?

DKK – Rentgen kyčlí vám udělá téměř každý veterinář. Pokud není vyhodnocovatel tak to k němu pošle. Nicméně já doporučuji jet na rtg. rovnou k vyhodnocovateli, který si snímek udělá sám a pokud se mu nelíbí má možnost ho několikrát opakovat dokud ještě pejsek spí. Naše plemeno nemá přiděleného jednoho konkrétního vyhodnocovatele a tak můžete využít veterináře, který je v seznamu vyhodnocovatelů v bízkosti vašeho bydliště. (seznam vyhodnocovatelů DKK – www.vetkom.cz).
Co s sebou?
Originál průkazu původu.

PRA prcd. Tyto testy musíte mít v případě, že rodiče vaší lapinky testy nemají a nebo pokud je mají, ale jeden z nich je tzv. přenašeč. Veterinář odebere krev a odešle do příslušné laboratoře. Více info na www.genomia.cz
Co s sebou?
Originál průkazu původu.

Bonitace + výstava – Není třeba se ničeho obávat, protože pejska nečeká nic neobvyklého.
Na výstavě i bonitace se dělá téměř totéž.
Výstava: pejsek se pár krát proběhne do kola a rovně (to lapinky rádi). Nechá si od rozhodčího nebo od majitele zkontrolovat zuby (to by měl zvládnout každý pes. Pokud má pejsek něco v tlamě měl by být zvyklí si tam nechat šáhnout.). U kluků je potřeba zkontrolovat zda má obě varlata (to je také dobré pejska zvykat pokud by bylo v budoucnu potřeba v těchto místech nějaké ošetření z důvodu úrazu či nemoci). Také pejska celého prošahá a zkontroluje např. šířku a hloubku hrudníku, úhlení končetin a tak. Pro lapinku v překladu pěkně se pomazlíme. Nakonec si ho rozhodčí prohlédne ve statice (To je pro lapinku nejtěžší chvíli stát v klidu ).
Bonitace: děje se totéž co na výstavě akorát to vše trvá déle je to přeci jen na celý život. Přibude k tomu jen měření výšky psa. Tady doporučuji pejska zvyknout, když stojí přijde k němu cizí člověk s divným klackem a něco mu položí na záda.
Co s sebou?
Originál průkazu původu, originály všech vyšetření a dobrou náladu.

Pokud půjdete na bonitaci mezi 15 a 18 měsícem věku vašeho pejska pak se nelekněte, že vám do průkazu původu dají datum od kdy je přesně vaše lapinka chovná. Je to totiž až po dovršení 18 ti měsíců. To ovšem neznamená, že se vším musíte čekat. Jak je výše psáno na bonitaci se může už od 15-ti měsíců.

Zkratky:
DKK: dysplazie kyčelního kloubu
PRA-prcd: progresivní degenerace tyčinek a čípků (onemocnění očí)
KCHMPP: klub chovatelů málopočetných plemen

 
 
Návrat na obsah | Návrat do hlavní nabídky