Kolik to stojí - lapinkoira

Přejít na obsah

Hlavní nabídka:

Kolik to stojí

ChovRozpočet
na
první vrh:
zde

Kolik stojí chov

Chovatelka p. Bašková zpracovala modelové příklady kolik nás chovatele náš koníček přibližně stojí.

Citace p. Baškové:

"Pokud neplánujete se věnovat chovu naplno celým svým srdcem a duší a nechcete se mít zodpovědnost za své odchovy a majitelům být napomocní tak raději NECHOVEJTE nebo si nepořizujte fenu ale pořiďte si psa a toho si uchovněte. Pak máte jen zodpovědnost komu nakryjete a kolikrát."Rozpočet
na
druhý a další
vrhy:
zde

Rozpočet začínajícího chovatele


Rozpočet k tomu abychom vůbec mohli mít první vrh aneb co by každý chovatel měl mít, co by měl podstoupit k tomu, aby se z něj stal správný a zodpovědný chovatel.

Každý chovatel nějak začínal. Každý začínal stejně a to pořízením feny, zažádáním certifikátu mezinárodně chráněné ChS a učením se vše z hlediska kynologie aby vše mohl předat dál a to majitelům svých odchovů. Neb správný chovatel by měl znát co možná nejvíce a nebo to dokázat zjistit od zkušeňějších chovatelů. Na toto vše máte čas do prvního vrhu, který může být nejdříve v 18 měsících věku feny.
Proto rozpočet níže je dělaný od pořízení feny po dobu do 18 měsíců. Vzala jsem takový základní střed. U každého chovatele se cena liší někdo jen chce chovat a mít štěňata bez kontaktu s ostatními chovateli a nějaká péče a základy ho nezajímají ten pak má daleko nižší náklady. Pak jsou takový chovatelé kteří dělají vše a rozpočet je skoro totožný s tímto níže uvedeným a pak jsou chovatelé ambiciózní kteří opravdu dbají na vše a chtějí mít dokonalé jedince. Tito chovatelé mají doma šampiony nejen české ale i ze zahraničí  a velmi úspěšné krásné psi a feny TOP představitele plemene, mnohdy mají své psi importované z ciziny (jen pro představu tam se pohybuje prodej štěněte od 60 -100tisíc) tito chovatelé většinou feny kryjí déle až si snimi dokončí různé šampionáty. Náklady těchto chovatelů jsou daleko ale daleko větší.
Jako budoucí chovatel by jste měl být s fenou viděň na různých výstavách, vědět jak upravit psa před výstavou, sledovat psi potencionální budoucí ženichy pro vaší fenu a seznamovat se s ostatními chovateli a získávat od nich zkušenosti.

Cenový rozpočet od pořízení feny do 18 měsícu věku:

Pořizovací cena feny pro rok 2022               35 000,-  (rozmezí mezi 30-40tisíci)
Certifikát ChS                                                 2 150,-
Výstavy                                                          8 300,- (od 4-18 měsíců za 4xMVP; 3xNVP, 4x KlVP a 2x kr.)
Úprava srsti                                                    8 500,- (pořízení kvalitních hřebenů, šampónu a fukar nezb. pomocníci)
Kvalitní krmivo                                               27 000,- (krmivo nejvyšší kvality superpremiové)
Biotin                                                               5 000,- (používáme při línání zlepšuje srst)
Lososový olej                                                  1 620,- (lepší kvalita srsti doplněk)
Výstavní vodítko                                                400,- (bez něho to na výst. nejde)
Úpravní stolek                                                 2 600,-  (vozí se i na výstavy)
Kadeřnický odkládací stolek                           1 500,-
Stan na výstavy                                               5 499,-  (doporučuji Quechua)
Klec                                                                 2 000,- (cena se pohybuje od 1500 - 5000,-)
Členství v klubu                                                 900,- (400,- členství/rok + 100,- nový člen)
RTG DKK                                                        3 000,- (někdo dělá i DLK cena pak je 4000,-)
DNA PRA-prcd                                                1 490,- (někdo dělá i DM a GSDII. Cena je za vše pak 3 400,- )
Bonitace                                                              300.-
Výstava k uchovnění započtaná u výstav.
Zařízení IČ                                                       1 000,-
Účetní program                                                1 500,-    
                                                                    107 759,-Do tohoto rozpočtu nejsou zahrnuty ceny pohonných hmot za dopravu na výstavy, výdaje za vodné a stočné, eletrika k úprávě feny.
Dále není započtené výdaje obyčejné a klasické náklady, které mají lidé, když fenku či pejska neplánují uchovnit. Jako je například poplatek za psa obci, veterinární ošetření (2x očkování štěněcím věku a pak po 12 měsících, odčervování co 3 měsíce), poplatek za cvičák, různé kynologické pomůcky a aktivity, soutěže, tréninky atd., tak ceny za hračky, pamlsky, pelíšky, kterých že je neb do těch 18 měsíců prostě sami od sebe explodují ;-) Toto jsou prostě náklady každého majitele psa/feny bez rozdílu chovný/nechovný. Pro zajímavost cena do těch 18měsíců se za toto pohybuje tak kolem 50tisíc spíše ještě více.Názor můj osobní:
Pokud neplánujete se věnovat chovu naplno celým svým srdcem a duší a nechcete se mít zodpovědnost za své odchovy a majitelům být napomocní tak raději NECHOVEJTE nebo si nepořizujte fenu ale pořiďte si psa a toho si uchovněte. Pak máte jen zodpovědnost komu nakryjete a kolikrát.Nakonec jedna poznámka:
Pokud vy co máte fenku si přejete mít pouze jeden vrh po své fenečce a více vrhu ne, ať je váš důvod jakýkoliv. Využíte možnost odchovu štěňat pod mateřskou ChS, kdy se jedná o tzv. Externí vrh ChS. To znamená, že veškeré papírování vyřizuje chovatel a i ručí za tento vrh. Vrh máte vy doma, vy si vybíráte krycího psa popřípadě vám s výběrem pomáhá chovatel. Veškeré náklady s vrhem jsou čistě jen vaší záležitostí stejně tak jako příjmy za tento vrh. Vrh nese jméno v pořadí chovatele (když chovatel měl poslední vrh, který začínal na písmeno O tak vy budete mít vrh začínající na písmeno P a jméno ChS (příklad vy máte fenu ARIELU Apuesto Diablo, chovatel měl posledí vrh před vaším na písmeno 0 a vy pak jmenujete štěňata na písmeno P takže třeba PEPEK Apuesto Diablo) Vaše jméno nefiguruje ani na PP tam je jméno chovatele u nás by to bylo Simona Bašková a naše adresa Vaše jméno figuruje pouze na kupní smlouvě.
Ušetříte tím za náklady a čas zřizováním certifikátu, prezentace ChS, neb to již chovatel udělal za vás. Postačí vám pouze udělat zdravotní vyšetření, jednu výstavvu a bonitaci. S úpravou vám pomůže chovatel stejně tak jako s možností za vás vystavit a odbonitovat fenku. Ostatní papírování se štěňatky udělá chovatel za vás samozřejmě pokud mu dáte všechny podklady.
Stejně jako poměrnou částku za vrh vám dokáže chovatel ponížit neb pokud zrovna v té době on sám nemá vrh může vám spostu věcí půjčit od sebe (např. Porodní bedýnku, ohrádku, váhu, mixer, misky, vyhřívanou deku, čipovačku atd.) Jistě vám poskytne i smlouvu a je vám k dispozici. S chovatelem se můžete i domluvit, že Vám pomůže při porodu, pomůže s výběrem majitelů, prezentací vrhu atd.
Samozřejmě musíte počítat že i chovatel k vám minimálně jednou spíše víckrát přijede se podívat na štěňátka:-)
Je to ne moc známá věc, ale dělá se to takto již roky a je velká škoda tohoto nevyužít.
Takže pokud máte dobrého chovatele, kterému věříte zkuste se na toto zeptat věřím, že dobrý chovatel rád pomůže.


 
 
Návrat na obsah | Návrat do hlavní nabídky