Nosework - lapinkoira

Přejít na obsah

Hlavní nabídka:

Nosework

Výcvik a sporty
NOSEWORK

Je jedno z mnoha sportovně - kynologických aktivit, které můžeme s našimi chlupáči dělat společně. Každá společná aktivita je vždy přínosná pro obě strany.

 
 

"Až na noseworkovém táboře, kde se mě zkušená instruktorka zeptala, co má rád, přišel nápad s  neobvyklou odměnou která zabrala. Po každém nálezu jsem vyběhla a Jukky za mnou. Když jsem se nechala jako chytit dostalo se Jukkymu navíc velkého pomazlení a podrbání na bříšku."

Michaela Dvořáková


 
 

NOSEWORK


     Nosework znamená v překladu práce nosem. Je založen na přirozeném používání nosu psovitých šelem ve volné přírodě. Vlčí čich obsahuje asi 200 mil. smyslových buně. Pro představu vlk při vhodných povětrnostních podmínkách cítí až 3 km daleko. Čichem dokáže zjistit spoustu informací o zvěři, ale i např. o sousední smečce. První klub v ČR zabývající se sportovním noseworkem byl založen v  ČR v  roce 2014.
Nosework imituje práci se psy záchranářů, celníků i psů, kteří rozpoznají různé zdravotní záchvaty.  Psy se naučili hledat podle jejich pracovního zaměření specifické pachy cadaveru, drog, trusu nebo např. včas rozpoznají epileptický záchvat.
  Ve sportu je nosework hravá disciplína při které se prohlubuje správný týmový duch ve vztahu s  vašim psem. Pes se naučí soustředit. Jeho sebevěomí roste při úspěšném plnění úkolů při kterých překonává různé překážky a povrchy.
  Dle mezinárodního řádu se u nás zatím jen na Moravě hledají i olejové silice pomeranč, skořice, hřebíček, anýz a bříza. Oleje jsou certifikované (v kvalitě vhodné i pro děti), v  mikroskopickém množství a při hledání schované.
 Podle řádu klubu  ČR, který vznikl v roce 2014 se hledá v pevné formě pomerančová kůra a skořice.


     


Imprinting na specifický pach
Nejdřív si vyberte co chcete, aby se Váš pes naučil hledat. Pokud uvažujete, že by jste v budoucnu chtěli zajet na nějaký společný trénink, udělat si zkoušku, zúčastnit se her a závodů, které se po ČR rychle množí, doporučuji pachy dle vybraného řádu.
Pokud chcete mít nosework jen jako zábavu doma nebo na procházkách, můžete naučit psa na jakýkoliv pach. Osobně jsem zažila dobu před klubem a v začátcích. Naše výcvikářka poslušnosti byla i záchranářkou a později i zakladatelkou prvního noseworkového klubu. V té době se učili psy hledat nejčastěi pytlíky s čajem, ale taky houby, cigarety, peníze atd.
Ve sportovním  noseworku se nehledá pouze jídlo. Vzorky se ukládají na místo pinzetou, neměl by z nich být cítit lidský pach.  
Pes nesmí brát vzorek do tlamy nebo se snažit vzorek vyhrabat. Za to je na zkouškách diskvalifikace.

Odměna
Klasicky se nejvíce používá odměna pamlskama co nejblíže vzorku. Ale pozor u lapinkoir se vám může stát, že s pamlskama hned nepochodíte.  
Tady je náš příběh : Jukkymu bylo osm měíců, když jsem si ho přivezla domů. Po rozkoukání se, jsem ho chtěla zapojit do aktivit, které jsem dělala s  prvním psem. Jednou z  těch aktivit byl právě nosework. Ale půl roku se nám nedařilo najít správnou motivaci. Pamlsky pro Jukkyho nebyly odměou, s  hračkama si tehdy moc nehrál, když tak doma. Až na noseworkovém táboře, kde se mě zkušená instruktorka zeptala, co má rád, přišel nápad s neobvyklou odměnou, která zabrala. Po každém nálezu jsem vyběla a Jukky za mnou. Když jsem se nechala jako chytit dostalo se Jukkymu navíc velkého pomazlení a podrbání na bříšku. Běhání na noseworku nám pomohlo najít důvěru a prohloubit vztah. Až časem zachutnaly i nějaké ty pamlsky.  

Jak často schovávat vzorek :
Schovávám obvykle dvakrát až pěkrát za sebou. Je potřeba odhadnout, aby i poslední hledání psa hodně bavilo a skončilo úspěhem.

Jak začít při použití klasického nebo slovního klikru (viz.výcvikové metody) :
1)
Sedněte si a položte vzorek na zem před sebe nebo pokud máte živější méně soustředěnou lapinku, dejte si vzorek do ruky ve výšce čumáku (postupně pak s rukou při dalších pokusech klesáte k  zemi...až dáte vzorek na zem)


     

   


2) Pokud pes čichne ke vzorku na zemi nebo v ruce  – klikněte  a odměňte
Opakujte (u lapinek doporučuji 2-3x za sebou ) a dál pokračovat po přestávkách.
Krok 2 opakujte dokud se pes sám nezačne ke vzorku vracet – klikněte, odměňte a uvolňujete znovu odhozením pamlsku (pokud použijete odměnu běháním doporučuji si potom zpět sednout, tak že budete mít vzorek před sebou)
Když se pes sám vrací ke vzorku , posuňte vzorek o kousek vedle a opakujte 1–
3) Před sebe umístěte různé předměty (např. oblečení, nádoby atd. nedávejte tam věci , které by psa snadno zaujali – jídlo, hračky atd. ) .
Před psem umístěte mezi věci vzorek. Pes musí vidět kam vzorek dáváte.



Vypustíte psa s povelem, který si vymyslíte ( říkám Jukkymu hledej). Když přičichne ke vzorku následuje klik a odměna. Odhodíte pamlsek mimo pro odvedení pozornosti. Po té posouváte vzorek tak, aby pes neviděl kde je a vypustíte psa hledat. Po nálezu následuje klik, odměna. Opakujte, měňte předměty.


Hledání v  přírodě :
Když pes ví co hledá, je ideální pokračovat v přírodě. Zpočátku jen odkládáme vzorek např. do nízké trávy, skořici mezi klacíky atd. , aby to pro psa bylo snadné najít.
Než se pes vypustí do terénu, používají se rituály při kterých pes dostane jasnou informaci co teď bude dělat.
1) Uděláme tzv. náčuch. Pomeranč dáme před psa na zem. Pes si čuchne a následuje klik, odměna (pes ví že bude hledat pomeranč) .
2) Pes je v odložení (může druhá osoba přidržet na vodítku). Vejdeme do terénu a projdeme se tam a zpět.
3) Psa vypustíme do terénu s povelem např. hledej (pro věší drive můžeme před vypuštěním  říct  3 –2 -1 –hledej)
4) Když pes nalezl vzorek (odměňujeme u vzorku) následuje klik a odměna, můžeme chtít ještě aby nám znova ukázal vzorek, říkám povel ukaž, klik, odměna.. volno .
Když pes bez problémů nachází vzorky položené v přírodě můžeme začít s postupným schováváním – pozor na obtížnost úkrytů i tady platí, že vše se pes učí postupně od nejsnadnějších úkrytů až po těžké.


      



Značení nálezu
Když pes bez problémů nachází vzorek, přidáme značení… např. lehnutí, sednutí, štěkání, zamrznutí…. Cvik kterým bude pes značit, musí znát dopředu.
Pes najde vzorek, dáme povel např. lehni. Když si pes lehne následuje klik a odměna.
Takto můžeme trénovat na různých místech na zahradě doma atd.
Poté opět vzorek položíme volně a počkáme jestli pes sám po přičuchnutí označí vzorek.


  



HRA
Dejte na zem několik tašek a umístěte vzorek do jedné z nich, stejně tak můžete použít květináče, hrnky, umělohmotné nebo papírové krabičky, trubky ..co Vás napadne.

                        


ŠÍŘENÍ PACHU
Pokročilí znají také základy šíření pachu, aby mohli pomoci a usnadnili svému psovi hledání. V  různých podmínkách, terénu, teplotě vlhkosti, proudění je šíření pachu jiné. Vlci se rádi pohybují za tímto účelem na skalách a vyvýšeninách odkud mají za příznivých pověrnostních podmínkách nejlepší informace z údolí. V  noseworku se pohybujeme v různých terénech. Používám dětský pudr, zatřesu s ním a otevřu. Z krabičky se vyvalí bílý dým a nese se podle věru. Když vím kterým směrem jde vítr, můžu psa nasměrovat, aby pach vzorku snadněji našel.

Mezinárodní řád rozlišuje zkouškové kategorie :
NW – E (exterior) – vyhledávání kdekoliv venku
NW – I (interier) – vnitřní prostory budov
NW – V (vehicles) – vyhledávání uvnitř i z  venku automobilů, karavanů atd.
NW – C (container) – kontejnery nejrůznějších velikostí a různých materiálů. Prohledávají se krabice, plechovky, kontejnery,  tubusy, zavazadla, oblečení atd.

Podle  řádu klubu  Nosework CZ , jsou čtyři druhy zkoušek v katergoriích :
N - Nature – v  přírodě (lesy, louky, skály atd.) – hledá se na zemi, ve výškách i se zahrabávají vzorky do země
U - Urbany  - prohledávají se prostory ve kterých jsou ponechány věci člověkem (např. místnosti, skládky , zříceniny atd.)
D - Discrimination – prohledávají se řady předmětů a osob (např. květináče, tašky, lidské řady)
W - Water – hledá se ve vodě tekoucí i stojící
A aby to nebylo jen o zkouškách, po celé republice se doslova množí noseworkové tréninky, pořádají se hry a orientační závody.
Pokud by jste  měli zájem o další informace :
na facebooku jsou ve skupinách Czech Nosework K R P a Nosework CZ ,  na webech www.czechnosework.cz ,  www.noseworkcz.net
Doporučuji knížky nebo spíš tréninkové manuály :
Nosework od Kristýny Dostálkové
Nosework trénink vyhledávání specifických pachů od Eva Cecil – Klára Hlubocká


Tipy pro využití noseworku jen v  soukromém praktickém životě a jen pro zábavu
Na klíče jsem si pověsila  skořici, kterou Jukka kdyby náhodou snadno najde.  Na louce mi ztracené klíče už jednou zachránil.  Ale upozorňuji , že  tato skořice na sobě nese můj pach, není to proto vhodná aktivita pro nácvik na zkoušky a soutěže.
Možnost naučit psa hledat houby v  lese. Nedoporučuji však pokud by jste chtěli dělat zkoušky nebo závodit imprinting na houby. Při zahrabaných vzorcích jsem si nebyla vůbec jistá jestli Chessy necítí podhoubí místo zahrabané skořice nebo pomeranče.



















 
 
 
Návrat na obsah | Návrat do hlavní nabídky