Jak si vybrat chovatele - lapinkoira

Přejít na obsah

Hlavní nabídka:

Jak si vybrat chovatele

Chov
 
Rady

Rady jak a kde si vybrat štěně a správného chovatele.

 

Jak vybrat správného chovatele


Je potřeba si předem uvědomit, že pořízení nového člena rodiny není jako jít do hypermarketu pro pečivo.  A že ne vždy je k mání teď hned. Většinou se na štěňátko musí čekat. Toto čekání na štěňátko využijte na návštěvy ruzných Chovných stanic. Zaměřte se na chování psů v ChS, na péči o ně, na vztah mezi psi a majitelem, na vztah psů k vám, na chování chovatele a kde psi žijí. KAŽDÝ CHOVATEL RÁD VÍTÁ NADŠENCE PRO PLEMENO, BUDOUCÍ MAJITELE PLEMENE, NEBO JEN LIDI, KTEŘÍ SE CHTĚJÍ O PLEMENI TEPRVE NĚCO DOZVĚDĚT. SPRÁVNÝ CHOVATEL VÁM SVŮJ ČAS VĚNUJE A ZODPOVÍ VÁM VŠECHNY VAŠE OTÁZKY.

NEBOJTE SE ZEPTAT NA NÁZORY NA CHS I NAPŘÍKLAD NA FB LAPINKOIRA CZ A NAPSAT TŘEBA I VÁŠ NÁZOR NA VÁMI NAVŠTÍVENÉ CHS. KAŽDÝ NÁZOR AŤ UŽ DOBRÝ NEBO ŠPATNÝ POMŮŽE BUDOUCÍM ZÁJEMCŮM. A CHOVATELŮM POMŮŽE VYLEPŠIT TO CO SE VÁM NELÍBILO.

Když už jste si vybrali pro Vás nejideálnější ChS. Popovídejte si s chovatelem o plánovaných vrzích. Z vrhu z kterého chcete si pořídit štěňátko VŽDY CHTĚJTE VIDĚT MAMINKU V JAKÉM JE FYZICKÝM A PSYCHICKÝM STAVU, JAKÉ MÁ ZDRAVOTNÍ VYŠETŘENÍ, JAKOU MÁ POVAHU. PTEJTE SE I NA POVAHU A ZDRAVOTNÍ VÝSLEDKY TATÍNKA.

Když už se štěňátka narodí správný chovatel vám nabídne návštěvu u štěňátek ve věku nejdříve od 4 týdne. NEŽ ZAPLATÍTE ZÁLOHU VYUŽÍVEJTE TUTO MOŽNOST. VŽDY NAVŠTIVTE CHS PŘED ZAPLACENÍM ZÁLOHY A PODÍVEJTE SE KDE ŠTĚŃÁTKA A MAMINKA JSOU ODCHOVÁVANI, JAK JE O NĚ PEČOVÁNO A V NEPOSLEDNÍ ŘADĚ NA STAV MAMINKY. (FENKA PO PORODU JE HUBENÁ, ALE NE VYCHRTLÁ, MÁ VYTAHANÉ CECÍKY, ALE STÁLE JE TO LAPINKA MAZLIVÁ, PŘÁTELSKÁ A VELMI KONTAKTNÍ). ŠTĚŇÁTKA A MAMINKA JSOU V PORODNÍ BEDÝNCE POSPOLU. CHTĚJTE VIDĚT CELÝ VRH VČETNĚ MAMINKY.

Dle vašich možností navštěvujte štěňátka každých 14dní. Takto nejlépe uvidíte vývoj štěňátek, péči o ně jestli štěňátka jsou stále v kontaktu s chovatelem. Jestli je vychovává v domácím ruchu a nebo je zavřel někam ven do kotce nedej bože do sklepa. O štěňátka od 4 týdne je větší a větší péče a prosprávný vývoj a socializaci je potřeba kontakt s lidmi a běžným domácím životem. KAŽDÝ CHOVATEL TYTO NÁVŠTĚVY VÍTÁ NEB PRO ŠTĚŇÁTKA JE TO ÚŽASNÁ SOCIALIZACE A S BUDOUCÍMI MAJITELI MÁ MOŽNOST SE LÉPE SEZNAMIT. Přeci jen s chovatelem zůstáváte v kontaktu i po odvezení štěňátka domů. V některých případech se z vás stanou přátelé.

Když příjde čas si odvést štěňátko domů.
V ČR se štěňátka předávají mezi 8-9 týdnem od narození (v případě zahraničí např Německo tam štěňátka odchazí až mezi 3-4 měsícem) S chovatelem se můžete domluvit na odchodu pozdějším.

Štěňátka při odchodu jsou veselá, kontaktní a hravá.

Štěňátka do nových domovů chodí 1x očkovaná a 4x odčervená.

Štěňátka jsou čipovaná (chovatel vám pomocí čtečky ukáže místo a číslo čipu, pokud ji vlastní).

Mají vystavený mezinárodní očkovací pas - očkování i čipování je v něm uvedené.

PP většinou chovatel ve věku 9týdnů štěňat ještě nemá, ale v kupní smlouvě by se vám měl zaručit, že do 7dní od doručení z ČMKU vám je doporučeně pošle poštou. Ověření můžete žádat tak, že poprosíte chovatele aby vám ukázal vzor PP zaslaného od plemenné knihy a kopii žádosti o PP (to je papír kde je vypsaný celý vrh, jejich zápisová čísla a vedle jsou lepenky s čísly čipů, podepsané a orazítkované veterinárním lékařem a podepsané chovatelem.

Dostanete kupní smlouvu, kterou si přečtěte v klidu pokud něčemu nerozumíte ptejte se máte na to právo.

Dostanete kopie dokumentů od obou rodičů (jejich zdravotní výsledky, výstavní výsledky, bonitační kartu atd.) Někteří chovatelé dávají i průvodku (jak pečovat o štěňátko v případě že by jste si to nezapamatovali)

Dle nového zákona z roku 2021 ke štěňátku dostanete i předávací evidenční protokol. ( Každý chovatel musí si vést evidenční list vrhu se všemi zdravotními informacemi o vrhu).

Chovatel s vámi probere péči o štěně po příchodu do nového domova, základní výchovu, a zodpoví vám veškeré vaše otázky.

Chovatel vám předává i startovací balíček. Základem takového balíčku by mělo být: krmivo kterým štěňátko je krmeno, pamlsky, obojek a vodítko a nějaká hračka. Zvykem bývá i nějaká dečka či plena s vůni maminky a sourozenců) Toto je takové minimum standartu. Jsou chovatelé, kteří dávají daleko více věcí.

Chovatel vás požádá i o průběžné kontaktování o stavu štěňátka a o fotečky jak roste. A je rád za každou prezentaci na FB či webových stránkách.

Ke štěňátku je zvykem mít i chovatelský servis. Základem chovatelského servisu je být nápomocen vám ve svých možnostech, pomoci vám s uchovněním, a hlídání odchovu pokud jste v nemocnici, na dovolené či zrovna se o pejska z ChS nemůžete postarat. Popřípadě pomoci najít odchovánkovi nový domov a mít ho u sebe do doby než se nový domov najde, když vy si z nějakého důvodu odchovánka nechat nemůžete.



Závěrem vždy vybírejte rozumem a srdcem. Pokud si nejste jistí ChS nekupujte si zde štěňátko vašeho budoucího parťáka. Podívejte se předem na názory na ChS, ptejte se na názory na ChS například na FB lapinkoira CZ. Jsem názoru toho, že chovatel a budoucí majitel si musí tzv. ,, sednout" . Chovatel a majitel musí mezi sebou mít vzájemnou důvěru a navzájem si věřit. Vy musíte být přesvědčeni, že chovatel dělá vše správně s citem a láskou a chovatel musí být přesvedčen, žedáte odchovánkovi úžasný domov plný lásky.



Bašková Simona ChS Apuesto Diablo


 
Návrat na obsah | Návrat do hlavní nabídky