O lapinkách - lapinkoira

Přejít na obsah

Hlavní nabídka:

O lapinkách

O Lapinkách

Historie

Historie tohoto plemene sahá podle zmínek tehdejších cestovatelů až do 17 století. Laponští psi žili u kočovného severského kmene Saamů (Laponců) v severních oblastech Ruska a ti si vážili jejich pracovitosti, poslušnosti a přátelské povahy. Hlavním úkolem laponských psů bylo pást stáda sobů, jejichž počty se pohybovaly i kolem sta kusů. Byli používáni jako tažní psi a dobří ochránci obydlí. Jejich velice důležitou vlastností je, že nemají vrozený lovecký pud a nepůsobili škody na jejich stádech. Je to pes, který vznikl křížením různých ovčáckých a špicovitých psů. Je příbuzný se samojedem, karelským medvědím psem, islandským psem, ale také pravděpodobně se skotským ovčákem (kolií) a dokonce údajně i border kolií. Pochází ze severu Skandinávie a Laponska, takzvané Fennoscandie. Na jih Finska se dostal kolem roku 1930.V první polovině 20.století velkou část populace laponských psů zničila 2.světová válka a následně i epidemie psinky. Jedná se o finské plemeno, jehož výskyt je ve velké míře také v Norsku, Rusku a samozřejmě Švédsku. Jako první se ujali čistokrevného chovu Finové a Švédové. První standard “laponského ovčáka” byl vytvořen Finským kynologickým klubem v roce 1945. V roce 1967 byl název plemene změněn na „laponský pes“. V 70. letech se typ a vzhled plemene ustálil a standard byl několikrát upřesněn. Plemeno bylo znovu přejmenováno v roce 1993 na „finského laponského psa“. Plemenný typ se během krátké doby upevnil a v současné době je plemeno velmi oblíbené jako společenský a domácí pes vhodný i na sport.

Chov v Čechách

První lapinkoiry byli do České republiky dovezeny v roce 2008. Ch.s. Od Křemílka, ze země původu přivezla psa Hjalmar Kastanjan a dvě feny Sandru Pakkasukon a Allisiu Sydäntalven, z Francie pak psa First Grim Du Domaine D'Arinella Bianca a fenu Faira Du Domaine D'Arinella Bianca. Rok 2010 přivítal fenu z Francie Glamour Lady du Pays de L'Aurore Boreale, paní Věry Sivákové, chs Bonniel Dog. V roce 2012 byl přivezen krémový pes z Finska jménem Hupi Terhakan. Rok 2013 zaznamenal import dvou fen, ze Srbska dovezla chs Nezkrotná markýza, fenu Aliisu a z Finska chs Devon Exe, fenu Lecibsin Tuute. V roce 2014, chs. Kaveta Bohemia, importovala fenu také z chs Lecibsin, Lecibsin Määrä. Ze Švédska byla přivezena fena Lapprikets Zhiru a chs Nezkrotná markýza importovala dva nepříbuzné psy, z Finska Hiittanan Willi Wonka a z Norska Hosuli av Vintervidda. Rok 2015 měl pro Finnish lapphund spoustu nej a pravděpodobně tento rok pomohl tomuto plemeni vejít ve známost širší veřejnosti v naší malé zemi v srdci Evropy.
V roce 2015 se do chovu zapojily  tři chovatelské stanice. Chovatelská stanice „Od Křemílka“ přivítala 4 vrhy. Svůj druhý a velmi povedený vrh odchovala chovatelská stanice Bonniel Dog, chovatelky Věry Sivákové, která spolupracuje s chovatelskou stanicí ve Franci. A svůj první vrh  odchovala Jitka Vancová, chovatelská stanice Devon Exe, na své importované feně Tuute. Velkou popularitu toto plemeno začalo získávat a ve známost přicházet čím dál více hlavně díky nepřehlédnutelným a nezapomenutelným výstavním úspěchům, které se následně objevují v kynologických časopisech, na kynologických servrech a hlavně sociálních sití. Zmíníme zde ty nejzajímavější: První střípek byl zaznamenán již v roce 2014, kdy na sebe začala svými výsledky nenápadně upozorňovat fenka Aliisa v majetku manželů Bastlových, ale velmi záhy v roce 2015 přebral štafetu CZJch. Hosuli av Vintervidda též v majetku chovatelké stanice Nezkrotná markýza manželů Bastlových .První úmístění v V.FCI skupině měl již v 9 měsících, a dokonce se mu podařilo vyhrát i 2xJunior BIG jako historicky prvnímu jedinci tohoto plemene v Čechách. A pak následovaly i další úspěchy.  Díky těmto výstavním i sportovním úspěchům začínají lidé toto plemeno poznávat, což nás velice těší, a znamená to, že naše práce pro propagaci plemene není zbytečná. Toto plemeno má ještě jednu
zajímavost z  pohledu chovu. Pokud někdo chce štěně importovat, nelze zatím sehnat bez PP. Což je naprosto úžasné a doufáme, že to vydrží co nejdéle. Není totiž problém sehnat štěně, u kterého chovatel ví, že nebude zcela ideální pro chov a výstavy, a proto ho rád prodá za rozumnou cenu, ale vždy jsou to jedinci s  PP. Pokud by tedy někdo někde nabízel lapinkoiru bez PP, nejspíše to nebude pravá lapinkoira, ale nějaký tomu podobný kříženec.


Povaha a pro koho se hodí

Lapinkoira je pes velmi oddaný, společenský, učenlivý, přizpůsobivý, nenáročný a milující společnost lidí. Je velmi vhodný jak do rodiny s dětmi, tak i pro sportovce a aktivní seniory. Touží po neustálém kontaktu se svým majitelem, je ochotný pro něho cokoliv udělat a vždy ho potěšit. Je nekonfliktní, dobře vychází i s  ostatními  psi, či jinými zvířaty. Ale nesmíte zneužívat  její dobrácké povahy, především v začátcích, jako každé plemeno potřebuje velmi dobrou socializaci už od začátku, vhodné jsou školky či socializační kurzy pro štěňátka vedené odborníkem. Určitě neunese tvrdou výchovu, musí se na ni s citem, a pak bude oddaným a výborným společníkem na celý život. Je otužilá a miluje zimu a sníh. Dobře se přizpůsobuje různým požadavkům, místu bydliště i jednotlivým situacím. Může spokojeně žít v bytě, ale s ohledem na svoji hustou srst bude spokojenější při celoročním
držení venku s častým kontaktem s rodinou. Samozřejmě nejlepší kombinací by bylo ubytování v domě i venku – podle chuti psa. Je to společenské plemeno, a proto není problém mít doma více psů. Ve smečce jsou naprosto nekonfliktní. A milují život ve smečce. Dá se říct, že jedna lapinka je málo.V případě „nezvané návštěvy“ ve svém domově bude na návštěvníka hlasitě štěkat, aby majitele upozornila, ale nikdy nezaútočí, není typický hlídací pes.

Lapinkoira a psí sporty
Barbara Vojvodíková, majitelka psa Don Od Křemílka a feny Lapprikets Zira importované ze Švédska, se úspěšně zúčastňuje závodů v Caniscrossu. Jitka Bastl Hořáková, chs. Nezkrotná markýza, pracuje se psem Hiittanan Willi Wonka jako s canisterapeutickým psem ve škole pro zdravotně postižené a v Alzheimer centru. A Věra Siváková, chs. Bonniel Dog úspěšně pracuje s lapinkami na zkouškách z poslušnosti a obrany. Někteří majitelé Finnish lapphund se začínají intenzivně věnovat dogtrekingu.
Z tohoto krátkého výčtu jednoznačně vyplývá, že toto plemeno je skvělé pro jakéhokoliv člověka co se týče sportů. V severských zemích se ještě stále využívá jako pastevec a strážce stád. Je tedy možné s tímto plemenem se u nás účastnit pasteveckých prací.


Vyjádření paní učitelky z  návštěvy v  první třídě:

„…. Dnešní den jsme v první třídě měli milou návštěvu – naše paní asistentka si vzala s sebou do školy svého vycvičeného psa Williho. Dozvěděli jsme se o něm spoustu zajimavých věcí, v první řadě, že se jedná o plemeno lapinkoira, o kterém jsme do té chvíle nikdy neslyšeli. Bylo vidět, že Willi je opravdu dobře vycvičený, vykonával přesně všechno podle povelů své majitelky. A my jsme si s dětmi mohli také na chvíli vyzkoušet roli cvičitele a Willi nás poslouchal! Nenechal se od dětí vůbec rozhodit a s  ledovým  klidem se nechal hladit a muchlovat. Děti se nemohly od něj odtrhnout. Pak jsme si ještě s naším psím kamarádem procvičili angličtinu a říkali jsme si jaké má Willi na sobě barvy, kolik má nohou, očí a uší. Willi byl velice trpělivý!“

Péče

Lapinkoira je plemeno, které je velice odolné a tudíž zdravé. V zemi původu má dokonce vyjímku ze zákona, že může zůstat venku i ve velmi nízkých teplotách (až do -25°C). Jelikož se jedná o plemeno s dlouhou srstí, která se dvakrát do roka mění, je třeba ji pravidelně vyčesávat, hlavně je důležité dávat si pozor na srst za ušima, límci, tzv. „kalhoty“ na zadních nohách a ocas, to jsou místa, kde  může srst plstnatit. Srst lapinkoiry je samočistící, avšak jednou za čas je srst potřeba pořádně vykoupat a zbavit ji nečistot a nevyčesané či odumřelé srsti.
Co se týče výživy, lapinkoira není nijak náročná, strava může být vařená, BARF, ale tak stejně pro ní není problém granulovaná strava, v případě BARFování či vařené stravy je vhodné do jídla přidávat vitaminy či kloubní výživu v případě, že jsou celoročně venku. Při správné péči se mohou lapinkoiry dožít velmi vysokého věku, i přes 17 let.

Celkový vzhled - Ovčák s velkou škálou barev

Lapinkoira je střední velikosti, ideální výška uváděná standardem je 44 cm u fen a 49 cm u psů, ale důraz je kladen spíše na celkovou kvalitu jedinců než na výšku. Obecně platí, že nejkvalitnější jedinci jsou na spodní hranici výšky. Vzhledem k  tomu, že plemeno trochu připomíná eurasiera či samojeda, v FCI je také řazeno ke špicům a k primitivním plemenům – sekce severští pastevečtí a ovčáčtí psi. Povahou a využitelností je to čistě ovčácké plemeno, ve světě bohužel neprávem přehlížené. Možná je to pes exteriérem „příliš obyčejný“, avšak povahově výborný do rodiny. Má středně silnou kostru a velmi elegantní siluetu těla a celkově by měl působit jako roztomilý medvídek. Tělo je pokryté pevnou a hustou srstí s podsadou. Nejdelší srst se nachází na ocase a límci na krku, bohatě osrstěné jsou i „kalhoty“ na zadních nohou a fábory na předních. Lapinkoira má velice pestrou škálu barev. Nejčastěji je k vidění barva black and tan (černá s pálením), avšak psi mohou být i hnědí s pálením, krémoví, zlatí, vlkošedí, domino (tzv. zbarvení husky), vždy ale musí jedna barva převládat. Standardem je zakázáno zbarvení žíhané, skvrnité a s černým sedlem. Hlava je výrazná, silná a kulatá s výrazným stopem, s plnou, kratší čenichovou partií, pohlavní dimorfismus jasně patrný. Skus je nůžkový (povolen je i klešťový), plnochrupost není povinná, zuby mohou chybět, není to vada. Oči jsou kulaté či mandlového tvaru s tmavým pigmentem, ale mohou být i světlejší vzhledem k barvě jedince. Uši mohou být vztyčené i poloklopené (jako u kolií), malé, trojúhelníkové a široce nasazené. Krk je silný, středně dlouhý, tělo delší o 10 % než výška (poměr 11 : 10), s pevným hřbetem a se spáditou zádí, silný a vysoko nasazený ocas je nesen nad linií
hřbetu a stočen do tvaru písmene J, avšak neměl by mít zálomek nebo by se měl dát snadno narovnat. V klidu může být svěšen dolů. Končetiny jsou silné, rovné, prostorné a středně zaúhlené. Nežádoucí je příliš těžká kostra kvůli pohybu ve sněhu.

Klub

Plemeno lapinkoira se v České republice sdružuje pod klubem málopočetných plemen psů KCHMPP o.s., který zastřešuje přes 50 plemen. V součastné době je v klubu přihlášeno 10 chovatelů / majitelů tohoto plemene. Aktivní jsou momentálně 3 chovatelské stanice. V letošním roce 2017 byly pod klubem odchovány 2 vrhy. Klub každoročně pořádá 2 klubové a jednu speciální výstavu a 4 bonitace.

Bonitace

Probíhají pod klubem KCHMPP o.s. Plemeno lapinkoira se může stát chovným za těchto podmínek:
dosažený věk minimálně 18 měsíců
povinné vyšetření dysplazie kyčelního kloubu s výsledkem maximálně D/D
povinné oční vyšetření PRA, pokud bonitovaný jedinec má oba rodiče PRA čisté, může majitel bonitovaného jedince doložit vyšetření obou rodičů
povinná jedna výstava pořádáná klubem
Na bonitaci se samozřejmě bonitovaný jedinec popíše a vyplní se bonitační karta, také probíhá měření, kontrala chrupu a psů kontrola varlat

Nezkrotná markýza

Ve své chovatelské stanici jsem první lapinkoiru přivítala v roce 2013, jedná se o importovanou fenu ze Srbska jménem Aliisa. Chvilku po oslavě jejích prvních narozenin jsme vyrazili dobývat výstavní mola. Aliisa vždy předvedla své vyjímečné kvality a vždy si odnesla vítěze plemene a jako první lapinkoira v Čechách dokázala uspět i v závěrečných soutěžích. Jelikož nás plemeno naprosto uchvátilo, řekli jsme si, že zkusíme importovat psa přímo ze země původu, Finska. Po chvíli pátrání jsme natrefili na chovatelskou stanici Hiittanan, která připravovala velmi zajímavé spojení. Po výměně pár e-mailů jsme čekali na porod a modlili se, aby se nám vysněný chlapeček narodil. Příroda byla štědrá a 18.7.2014 se narodilo celkem 6 kluků. Jenže osud tomu chtěl a ve stejný den se v Norsku, v ch.s. av Vintervidda narodil první vrh po exterierově nádherném a výstavně velmi úspěšném psovi, který nás naprosto uchvátil (i když jsme ho znali jen s fotografií a videí). Chovatel byl velmi vstřícný a souhlasil, že jeden z kluků bude náš. V tu chvíli samozřejmě nastalo dilema, jestli kluky přivést oba, či jednoho odříct. Řekli jsme si, že život máme jen jeden a je třeba si ho pořádně užít. A tak se stalo, že v záři 2014 jsme přivítali z Finska Hiittanan Willi Wonku a v říjnu 2014 z Norska Hosuliho av Vintervidda. Oba kluci byli naprosto úžasní a nikdy nebudeme litovat, že jsme se rozhodli pro oba. V té době jsme ještě netušili, jak nám seznámení s Norským chovatelem změní život. Patříme mezi majitele štěňátka, kteří po koupi štěněte udržují komunikaci s  chovatelem i nadále, a je to tak i v tomto případě a osud tomu chtěl, že v roce 2015 nám byl zapůjčen famózní pes Lapinlumon Ilo pocházející ze Švédska. Ilo měl ve střední Evropě neuvěřitelné výsledky a za půl roku se domů vracel s několika šampionáty a řadou vítezství jak v plemeni, tak i ve skupinách. Diky Ilovi jsme se dostali ke kontaktu na jednu z nejlepších chs. na světě, Lapinlumon a tak se stalo, že v únoru 2016 jsme si jeli do Švédska pro nádhernou holčičku Lapinlumon Oilliki, která nese linii velmi nádherného a úspěšného finského psa Lecibsin Macce. Rok 2016 byl pro nás chovatelsky velmi zlomový, do chs nám byli zapůjčeni dva překrásní jedinci z norské chs av Vinterivdda, pes Unelias av Vintervidda a fena Tuuli av Vintervidda, na podzim jsme přivítali překrásnou dceru  Ila Pikku Talli Talli av Vintervidda. Unelias a Tuuli zde splnili spoustu šampionátů a oba se stali mezinárodními šampiony. Unelias se stal otec našeho prvního vrhu. V tomto vrhu se narodily pouze dvě feny. Jedna holčička našla úžasné majitele v I tálii a druhá k naší velké radosti zůstala v Čechách. V září 2017 byl našim holčičkám 1 rok. A fena Ajsi už v 11 měsících zahájila svou velmi slibnou výstavní kariéru v Čechách. Již splnila podmínky junior šampiona a na klubové výstavě dosáhla dokonce na titul BOS. Tuuli spolu s Willi Wonkou budou rodiči našeho druhého vrhu, který očekáváme  v listopadu 2017.

My a výstavy

Pro nás je především důležité, aby to pejsky bavilo. Se všemi našimi lapinkoirami se pravidelné zúčastňujeme výstav jak v  ČR, tak i v různých evropských státech.  Vždy jsme velmi pyšní, když náš pejsek získá ocenění BOB – vítěz plemene a podaří se mu uspět i v 5.skupině FCI. Oba naši kluci, Willi Wonka a Hosuli, jako první v ČR splnili titul C.I.B. Náš „tým“ splnil řadu šampionátů v několika evropských státech, např. Slovensko, Maďarsko, Rakousko, Německo, Polsko. Naši pejsci se pyšní i několika krásnými tituly jako Vítěz Střední a Východní Evropy, Německý vítěz, Rakouský Bundessieger. V roce 2016 jsme přijali pozvání na jednu z největších duovýstav v dánském Herningu. Z  našeho  týmu jsme vybrali Hosuliho a Oilikki a oba ve velké skandinávské konkurenci uspěli úžasně, Hosuli splnil Dánského šampiona a Oilikki se stala Nordickou vítězkou mladých. Hodně výstav jsme absolvovali i se zapůjčenými psi, kde považuji za největší úspěch světovou výstavu psů v Miláně 2015, kde Lapinlumon Ilo vyhrál titul Světového vitěze a BOB a dostal se do TOP 10 v 5.skupině FCI, zároveň vyhrál několikrát skupinu a jako první přivezl do Norska titul rakouského Bundessiegra.
V letošním roce máme přání umístit se Čechách v soutěži  Top dog.
A naše plány na rok 2018? Chceme více navštěvovat okolní státy a jejich klubové a speciální výstavy a ukázat našim sousedům toto úžasné plemeno.

Závěrem
Toto plemeno je veselý šašek vhodný pro aktivnější lidi. Pokud se začnou nudit, většinou to něco odnese například nábytek, přesazené stromy, zryté záhony tam, kde není potřeba apod. Je to skvělý společník pro rodinu děti i sportovce, se kterým se opravdu nudit nebudete. Vždy doporučuji nejprve nějakou stanici navštívit a strávit tam třeba odpoledne při kávě a sledovat lapinky a teprve potom se opravdu rozhodnout.  Já osobně velmi vítám návštevy a ráda zodpovím všetečné otázky. Minimálně jednou do roka se daří i setkání majitelů lapinek v  Čechách a to je další skvělá příležitost, jak získat informace a blíže toto plemeno poznat. Věřím, že budoucí majitele toto plemeno nadchne stejně jako nás a prožijí se svou lapinkou úžasný život.


Autor: Jitka Bastl Hořáková




 
 
Návrat na obsah | Návrat do hlavní nabídky