Lumiarti - lapinkoira

Přejít na obsah

Hlavní nabídka:

Lumiarti

My a naše lapiní smečka

      K finskému laponskému psu jsme se dostali úplnou náhodou. Při koupi domu člověk samozřejmě potřebuje i psího hlídače. Zároveň jsme však sháněli plemeno takové, které bude tolerantní k dětem, které jednou doplní i náš domov. Při mém usilovném pátrání po "dokonalém" plemeni mi jednoho dne zavolala mamka a povídá "A co lapina? Ta by se Vám nelíbila?". A tak jsem začala shánět všemožné informace o této rase. Pročetla jsem všechny články, které byly dostupné na internetu, shlédla několik videí a bylo rozhodnuto. Začali jsme tedy pátrat, jestli je u nás nějaká lapinka k mání a měli jsme štěstí, že zrovna v tu dobu byla volná štěňátka. A tak do našich životů vstoupila chlupatá kulička štěstí a lásky Lumi.
          
Luminka nás uchvátila svou úžasnou povahou - je to akční fenka, která miluje pohyb a baví ji dělat všechno, co baví dělat její
páníčky. Výchova byla díky její inteligenci přímo procházkou růžovým sadem. Zamilovanost a nadšení z této rasy nás neopustilo, a tak jsme o rok později pořídili Lumince kamarádku Theu. Po příchodu štěňátka se u Lumi nedostavila očekávaná žárlivost, ale ihned ji přijala za svou. Díky Lumě byla výchova They daleko jednodušší. Malou Theušku bez problémů a v klidu seznámila s každodenními rituály a zvyky v novém domově. Sama ji také byla nápovědou při učení a zvládání nových povelů.

O další rok později se do naší psí party dostala lapinka Rozinka, která v té době měla již rok a půl. Kdo by očekával, že již starší pejsek, který přichází do nové smečky bude mít nějaký problém se sžit s ostatními, tak se opravdu mýlí. Lapinkoira je úžasné plemeno, které se neprojevuje agresivně a každý nový kamarád je ve smečce vítán. Z pohledu jejich temperamentu je přeci logické, že čím více je doma parťáků , tím větší je zábava. Rosie se u nás zabydlela velmi rychle a s holkami neustále vymýšlejí nejrůznější lumpárny. V tomto okamžiku při počtu 3 psů byl v naší domácnosti vyhlášen takzvaný "stop stav". Přeci nejsme blázni a tři holky jsou už opravdu dost.

Dalšího pejska nejdříve za 5 let a nejlépe import nové krve. Import jsme zvažovali z toho důvodu, že v ČR není téměř nikdo, kdo by byl ochoten dát tolik peněz za "psa zvenku", abychom zde rozšířili genetickou základnu pro budoucí chov. Informativně pro zvědavce - částka za importovaného jedince je 3 - 5 x vyšší, než cena štěněte v ČR. A tak člověk míní a život mění... Začátkem tohoto roku se nám naskytla příležitost importovat do Čech novou krev.
Takovou nabídku člověk opravdu každý den nedostává. Díky tomu jsme měli to štěstí a možnost přivézt do České republiky naší další chlupatou lásku - Lady Gagu. Hned první den, kdy jsme si malou Gagušku přivezli domů se o ní celá smečka začala starat jako by byla odjakživa jejich vlastní. Jako když zapadne poslední dílek do celé skládačky. Lady Gaga nás ihned přesvědčila o tom, že je to malá psí dáma s velkým D. Ani po tak dlouhé cestě, kterou k nám vážila z Ruské federace neměla čas na smutnění a ihned po příjezdu do nového domova začala automaticky hlídat a drze štěkat na sousedovi psi. Hrátky s dospělými holkami jí neskutečně baví a díky jejich "klaunovské" povaze se nenudí ani členové lidské smečky.  

Lumi, Thea, Rosie a Gaga bez sebe nedají ani ránu a je neuvěřitelně krásné sledovat, jak si spolu hrají a jaká z nich čiší sounáležitost.
Holky jsou plnohodnotnými členy naší domácnosti a já doufám, že jsou s námi stejně šťastné, jako my s nimi.

Barbora Mašková

 
 
Návrat na obsah | Návrat do hlavní nabídky