Máme nové štěně

Přivezli jste si domů malou lapinkoiru a co teď?

Určete štěněti místo na pelech a na misky. Místo, kde bude mít pelíšek, by mělo být klidné, aby tam mělo pocit bezpečí. Rozhodně by se nemělo jednat o místo, kde se často chodí. Je možné, že si štěně nakonec vybere jiné místo, které mu bude příjemnější. Pokud bude pro Vás přijatelné, dejte štěňátku pelíšek tam.

Místo pro misky se stane jeho oblíbeným velice brzy. Misku na vodu mu nechávejte stále, misku s jídlem mu po dožrání odeberte. Ať prázdnou nebo se zbytky.

Štěňátko si u vás musí nejprve zvyknout, vžít se do nového režimu. Je na vás ukázat mu již nyní, od úplného začátku, jak si vaše společné soužití představujete.

Používejte hned od začátku stejná slova, na kterých se s rodinou domluvíte. Usnadníte tak štěněti porozumění „vaší řeči“. Nejzákladnějšími slovy jsou:

  • • jméno, které by mělo být krátké, dobře vyslovitelné a zvučné;
  • • povel pro odeslání psa na pelíšek nebo do kotce, který užijete velice často po celý život psa;
  • • zákazový povel, např. fuj;
  • • povel pro venčení.

Jméno

Jménem oslovujte štěně velmi často. Vždy kdy se mu budete věnovat. Řekněte ho před povelem či zákazem. Říkejte ho při mazlení.

Povel pro pelíšek

Štěně nebude nejprve vědět, o co jde. Vždy když ho povedete na jeho místo a až tam dorazíte, používejte daný povel, třeba „místo“ a štěně na něm pochvalte. Ze začátku můžete štěně lákat na pelíšek pomocí pamlsku. Později to nebude již potřeba. Pes bude vědět, že na pelíšku, v kotci má své místo klidu, kde může nerušeně odpočívat a rád tam bude dobrovolně chodit.

Zákazový povel

Tento povel je třeba říci rázně, pevným autoritativním hlasem. Pro jeho snadné pochopení můžete štěně mírně zatřást za kůži na krku. Tak ho trestala jeho matka a je to pro něj přirozené vyhubování. Zákazový povel neváhejte použít například, jakmile štěně začne okusovat nábytek, květiny či vaše oblíbené boty. Místo těchto přitažlivých věcí přesměrujte jeho pozornost na buvolí kosti a hračky. Pozor ne však po potrestání. To by štěně bralo jako odměnu.

Venčení

Zvykejte štěně vykonávat své potřeby venku již od prvního dne. Vyveďte ho ven ihned po probuzení, po krmení. Jakmile štěně začne vykonávat potřebu, použijte povel pro venčení a štěně chvalte a pohlaďte. Buďte trpělivý, většina psů je přirozeně čistotná.

Pokud se vám po delší době stále nedaří, je možné použít např. staré noviny, které umístíte na místo, kde se pes v domě, kotci sám venčí. Až noviny získají pach jeho zvoleného místa a párkrát se na ně vyvenčí, začněte je pomalu postupně posunovat ven. Pokud budete dost trpělivý, štěně by se mělo venčit stále na ně a s novinami postupovat až ven, na vhodnější místo.

Existují různé spreje, které mají psa nalákat vyvenčit se na dané místo, nebo naopak odpudit ho od nějakého místa. Mohou vám pomoci, ale čistotnost štěně dosáhnete jistě i sami při troše trpělivosti a snahy.